Cvičenie Taekwon-Do detí a dospelých

Cvičenie detí a dospelých

Taekwon-Do pre všetkých

S cvičením  Taekwon-Do môžete začať v akomkoľvek veku.

Prví dospelí začiatočníci v našom klube sa k tomuto bojovému umeniu dostali prostredníctvom svojich detí. Pôvodný úmysel (pomôcť svojim ratolestiam osmeliť sa a potom po mesiaci – dvoch nenápadne prestať s cvičením) sa zmenil na záľubu a neskôr dokonca na vášeň na celý život.

Taekwon Do sa síce nestane novým zmyslom života, avšak stane sa jeho každodennou súčasťou. Tu nachádzajú útočisko pred zhonom každodenného života. Málo je dnes povolaní, ktoré sú založené vyslovene na fyzickom výkone. Väčšina ľudí dnes pracuje v sede, alebo v stoji a meditácie vykonávané tiež v sede sú absolútne nevhodné. Za dôležité považujeme posilniť svalstvo celého tela, ale v prvom rade svalstvo chrbtice a brucha. Pravdaže tréningový plán je prispôsobený zdravotnému stavu a veku konkrétneho jedinca.

Prínosom nie je len zlepšenie zdravotného stavu – aj keď toto je hlavným prínosom každého cvičenca. Ďalším prínosom, ktorý určite poteší je zmena postavy. Svaly znova nadobudnú stratený tonus, pokožka sa opäť napne a tukové vankúše sa postupne redukujú.

Rovnako ako u detí (dospelí nie sú žiadnou výnimkou) aj u nich zafunguje zmena v psychike, človek nájde psychickú rovnováhu. Nemenej dôležitým prínosom je získanie nových časových rezerv. Taekwon Do síce vezme cvičencovi 2-4 krát do týždňa 90 minút, avšak vracia silu pomocou ktorej človek zvláda omnoho viac. Takže ak človek predtým, než začal cvičiť bol neustále unavený a po príchode so zamestnania nebol schopný vykonávať žiadnu činnosť, teraz v sebe nachádza sily na vykonávanie ďalších činností doma (či v záhrade). Takže možno povedať, že Taekwon Do vráti viac voľného času, než vezme…

Deti a Taekwon-Do

Taekwon Do, ako už isto každý návštevník našej stránky vie, je ázijské, konkrétne kórejské bojové umenie. Niektoré kluby sú zamerané skôr na tú športovú stránku Taekwon Do, avšak náš klub Taekwon Do Yoo-sin Bratislava vyučuje Taekwon Do ako bojové umenie so všetkými jeho aspektami. Pre nás je sebaovládanie, slušnosť, úcta k starším a iné morálne vlastnosti rovnako dôležité ako stopercentná kondícia.

Prichádzajú k nám rodičia s deťmi, ktoré majú rôzne problémy, od neškodnej hyper-aktivity až po nezvládnuteľnú neposlušnosť. Nielen rodičia, ale i učitelia zaznamenajú na deťoch pozitívne zmeny už po prvom roku. Deti sú na hodinách v škole sústredenejšie, dosahujú lepšie výsledky a učitelia telesnej výchovy zaznamenávajú tiež zlepšenie výsledkov. Na zlepšení výsledkov môže mať vplyv aj to, že deti sú menej často choré a teda nevypadávajú tak často z učebného procesu. Obézne deti schudnú a príliš chudé naberú svalovú hmotu.

Rodičia sa často obávajú, že deti s bitkárskou povahou sa stanú ešte agresívnejšie. Opak je pravdou. Zjednodušene povedané, deti sa vybúria na tréningu, minú tu všetku energiu a nepotrebujú sa už vybíjať inde. Z psychologického hľadiska je to možné vysvetliť tak, že dieťa si je vedomé svojej sily a nepotrebuje už v škole nikomu nič „dokazovať“. Spolužiaci jeho novonadobudnuté schopnosti veľmi rýchlo akceptujú a zbytočne si nezačínajú.

Veľmi podobný jav sme zaznamenali aj pri deťoch s opačným problémom, teda deti s príliš slabým sebavedomím, utiahnutí chlapci, do ktorých vždy niekto začína, či večne smutné dievčatá, ktoré vždy stoja na okraji kolektívu. Po 2-3 rokoch cvičenia deti získajú väčšiu sebadôveru, (deti nie sú namyslené, len si viac veria) a takmer ihneď si vybudujú novú pozíciu v kolektíve.

Ako sme už spomenuli, Taekwon Do je ázijské bojové umenie a ako je o aziatoch známe, sú to veľmi disciplinovaní ľudia s pevnou vôľou niečo dosiahnuť. Na tréningoch vládne rovnaká disciplína, cvičenci sa ešte pred príchodom trénera v tichosti pripravujú na tréning, rozcvičujú sa, rozťahujú si svaly a šľachy. Za disciplínu v telocvični je vždy zodpovedný žiak s najvyšším technickým stupňom „s najvyšším pásom“. Starší cvičenci pomáhajú mladším a radia ako sa majú správne rozcvičovať.

V klube si deti nachádzajú nových priateľov. Tieto priateľstvá sú mnohokrát silnejšie než tie zo školy, či zo sídliska.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥