Divoké včely najviac milujú červené pigmenty

Dlhodobým riešením, ako pomôcť divokým včelám prežiť v obytných zónach, sú betónové včelie hotely. Včely najviac obľubujú červenú farbu. Ak je betónový hotel farbený špeciálnymi anorganickými pigmentami, jeho životnosť je takmer neobmedzená.
Včely hrajú nezastupiteľnú úlohu v ekosystéme ako „tretí partner“ pri rozmnožovaní rastlín. V prírode aj na strechách domov im ľudia zvyknú v posledných rokoch stavať drevené úle. Prax však ukazuje, že lepším riešením sú malé betónové hotely pre divoké včely, nafarbené špeciálnymi anorganickými pigmentami. Tieto pre stavebníctvo dlhodobo vyrába nemecká chemická spoločnosť LANXESS.

Ako funguje včelí hotel

Na rozdiel od klasických včiel, ktoré žijú v úľoch, sú divoké včely prevažne samotárske. Na planéte ich existuje viac ako 30-tisíc rôznych druhov, ktoré majú rozdielne požiadavky na svoje hniezda. Betónové hotely sú tak skvelé miesto pre ohrozené divoké včely – môžu v nich hniezdiť a hibernovať.
Rôzne priemery otvorov priťahujú rozdielne druhy divokých včiel. V úzkych a hladkých otvoroch rozložia bunky plodu a vajíčkam poskytnú nektár a peľ. Včela potom otvor uzatvorí. Na jar sa vyliahnu larvy, z ktorých vyrastú divoké včely. Včelí hotel sa dá potom jednoducho vyčistiť štetcom.

Nadčasový dizajn hotelov v štýle Bauhausu

Samozhutňujúci betón od spoločnosti Grellroth, z ktorého sú hmyzie hotely vyrobené, je dostupný v podobe červenej kocky, modrého valca či žltej pyramídy. Farby korešpondujú s tradíciou legendárnej nemeckej vytváranej školy Bauhaus.
Použité anorganické pigmenty spoločnosti LANXESS sú odolné proti vplyvom počasia a farba má tak veľmi dlhú životnosť. Na farbenie sa používa oxid uhličitý Bayferrox 920, čierny pigment Bayferrox 360 či pigment Bayferrox 130. Pre konzervatívnych zákazníkov sú hmyzie hotely k dispozícii v svetlosivej farbe. Skúsenosti však ukazujú, že divoké včely najviac obľubujú červené úle. Vyplýva to z dlhodobých testov, keď výrobca hotelov umiestnil na jedno miesto hotely rovnakého tvaru v celej škále farieb a sledoval počty včiel, ktoré sa v jednotlivých hoteloch usídlili.

Betón od Grellroth tečie ako med

Spoločnosť Grellroth sa prezentuje ako dizajnová firma. Zamestnáva remeselníkov, technikov aj dizajnérov, ktorí navrhujú nábytok a ďalšie predmety z betónu. Ide predovšetkým o autentické výrobky v malých sériách.
Výrobca kladie veľký dôraz na udržateľnosť. Prebytočný materiál z predchádzajúcej výroby je zmiešaný s vysokokvalitným cementom. Výsledná zmes sa naleje do špeciálne vytvorených foriem pre výrobu včelích hotelov – celý proces prebieha ručne.
Vývoj a výroba polyuretánových foriem bola výzvou sama o sebe, pretože potrebné uhly ponoru v úzkych trúbkach vyžadujú odbornosť. „Tento betón tečie ako med a je takmer bez pórov. Vďaka tomu je možné vytvoriť aj náročné geometrické tvary. Navyše, nie je nutné pretrepávať formy, aby sa odvetrali,“ vysvetľuje Schmidt-Rothmeier – dizajnér spoločnosti Grellroth.
„Samozhutňujúci betón patrí medzi veľmi zložité zlúčeniny – všetky zložky musia byť dokonalo zladené, aby spĺňali potrebné požiadavky. Na to je potrebné myslieť aj pri následnom farbení pigmentami oxidu železa,“ vysvetľuje Oliver Fleschentraeger, manažér segmentu trhu pre stavebníctvo v obchodnej jednotke anorganické pigmenty v spoločnosti LANXESS. Nafarbené výrobky sú odolné voči slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom. Výhodou je aj ich opätovné požitie.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý pôvodne vznikol odčlenením od spoločnosti Bayer. V súčasnosti má 60 výrobných závodov po celom svete a približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥